Zpracování zvuku na Linuxu (1/3): Systém

Nejsem nějakým zapřísáhlým odpůrcem Windows, ale postupem doby jsem se stal příznivcem Linuxu. A to i v oblasti zpracování zvuku a multimédií. Rozhodl jsem se totiž pro zásadu, že budu používat jen legální software. V takovém případě se člověk rozmyslí, jestli za něco vydá peníze, nebo zda zkusí nejprve najít alternativu, která je zdarma.

A protože již samotná Windows jsou za peníze, dospěl jsem ke stavu, kdy na svém pracovním počítači mám jen Linux, konkrétně Xubuntu.

Výhody

  • Je to zdarma (jak samotný linux, tak i naprostá většina softwaru).
  • Často stačí méně výkonný počítač.
  • Systém lze vyzkoušet: existují totiž linuxové distribuce, které lze spustit z CD (označují se také jako live) a vyzkoušet i to, zda funguje hardware.
  • Pokud je na počítači s Windows dost místa, lze dokonce instalovat linux souběžně s Windows. Taková instalace se označuje dual boot. Při startu se
    můžete rozhodnout, zda počítač nastartujete s Windows nebo s linuxem.

Nevýhody

  • Může být problém s podporou některého hardwaru (skenery, tiskárny, modemy, zvukové karty).
  • Začátečníkovi může dělat problém instalovat a spravovat systém, přístup k některým věcem je jiný. Pokud vám někdo s instalací a zaškolením pomůže, je situace mnohem snazší: v používáním systému a programů problém není ani pro laika.

Jakou distribuci zvolit

Linux je k dispozici v mnoha variantách, které se označují jako distribuce. Navíc v každé distribuci je k dispozici zpravidla několik různých okenních správců, které určují, jak vypadá a funguje grafické prostředí.

Osobně doporučuji Ubuntu, které existuje v několika variantách podle toho, jaký je výchozí správce oken. Ubuntu má lokalizaci do češtiny. Klasické Ubuntu používá prostředí Gnome, varianta Kubuntu používá KDE, varianta Xubuntu používá Xfce. KDE možná nejvíce připomíná
práci ve Windows, Xfce je zase nejméně náročné na výkon počítače. Ubuntu je založen na debianu, který má ze všech distribucí nejrozsáhlejší bázi softwaru. Rady a návody zde budou ilustrovány právě na (X)Ubuntu, už proto, že má i silnou uživatelskou základnu v českých zemích, a tak je zde řada informačních stránek o tomto systému a on-line fór, kde je možno dohledat řešení nějakého problému.

Pro starší a slabší počítače je vhodná nějaká distribuce na bázi slackware, třeba Vector Linux (ten bohužel není lokalizován do češtiny).

Přehled distribucí a odkazy na recenze (i na české recenze, existují-li) je na serveru Distrowatch. Vhodným začástkem pro získání dalších informací o distribucích a instalaci je i český portál linux.cz.

Příště se podíváme zajištění podpory multimédií v Ubuntu.

Přidej komentář